Lawya

Zpět na blog

Slibovat klientům výhru nemůžeme a ani to neumíme

Slibovat klientům výhru nemůžeme a ani to neumíme

Jednatel společnosti LAWYA JUDr. Michal Šilhánek vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Od ledna 2018 je advokátem zapsaným v České advokátní komoře a poskytuje tak právní služby v celém rozsahu. Vyzpovídali jsme jej, proč založil svou vlastní advokátní kancelář nebo proč se vůbec rozhodl vydat cestou práva.

Jak a proč LAWYA vznikla?

LAWYA vznikla jako advokátní kancelář v důsledku logického profesního růstu, kdy jsem na konci roku 2017 úspěšně složil advokátní zkoušky. Abychom mohli poskytovat právní služby v zamýšleném rozsahu, nebylo fakticky jiného východiska než se vydat do neznámých vod a uplatnit naše znalosti ve velmi specializovaném oboru v rámci advokacie.

V čem se LAWYA liší od ostatních advokátních kanceláří?

Od velkých advokátních kanceláří se odlišujeme zejména tím, že neumíme dobře poradit ve všech oblastech práva. A ani se to nesnažíme tvrdit. Naopak jsme přesvědčeni, že v oblastech, kterým rozumíme, poskytujeme vysoce kvalitní služby. Ať už jde o oblast zadávání veřejných zakázek nebo s tím souvisejícího správního a obchodního práva.

Na jakou oblast práva se zaměřujete?

Jak jsem naznačil výše. Rozumíme veřejným zakázkám a díky tomu také správnímu, obchodnímu a občanskému právu. Toto jsou oblasti, v nichž si věříme, cítíme se sebejistě a nebojíme se výzev a složitých případů. Umíme zastoupit jak zadavatele veřejných zakázek, tak i dodavatele. Poradíme si se sepisem různých podání a smluv.

Jaký typ případů řešíte nejčastěji?

Naše práce je různorodá a žádný případ vlastně není stejný. Zejména v dnešní době, kdy Česká republika přijímá neuvěřitelné množství zákonných i podzákonných právních předpisů, nelze říci, že by nějaké případy byly stejné. Samozřejmě se nejčastěji věnujeme obchodnímu právu a smluvní agendě.

“Podání ruky by mělo podle mého názoru mít stejně velkou váhu, jako ta nejlépe sepsaná smlouva.”

Proč bych měla jako klient přijít za vámi a ne ke konkurenci?

Naslibovat se dá mnohé, to však není náš styl a věřím, že to nedělá ani naše konkurence. Věřím, že naší největší devizou je upřímnost, přímočarost a srozumitelná komunikace s klientem. Jsme přesvědčeni, že klient vždy musí vědět, co jej čeká a co přesně máme s jeho případem v plánu. Slibovat výhru nemůžeme a ani to neumíme.

Proč jste se rozhodl studovat právo? Chtěl jste být advokátem odmalička?

Jako každé dítě jsem chtěl být ledasčím. V pubertě mě extrémně zajímala politika a chtěl jsem studovat politologii. Naštěstí byli moji rodiče při smyslech a oznámili mi, že půjdu na práva. Tak jsem šel. A upřímně – bylo to skvělé rozhodnutí, kterého dnes nelituji.

Je pravda, že stačí, když právník ví, jak v zákonech hledat, nebo musí znát důležité paragrafy zpaměti?

Při dnešním množství právních předpisů není možné si jednotlivá ustanovení pamatovat. Samozřejmě pokud pracujete s některými zákony denně, víte, co v kterém paragrafu je, a některé asi i znáte nazpaměť. Nejdůležitější je ale mít přehled a dobrou orientaci.

Co vás na branži a vašem povolání baví nejvíc?

Za každým případem stojí nějaký originální a specifický příběh. Žádná kauza není stejná a vždy se setkáte s něčím novým. To je na této práci skvělé, rozvíjíte se nejen v oblasti práva, ale v mnoha dalších oborech.

“Vždy se mi pracovalo lépe se ženami. Celou svou profesní dráhu pracuji v kolektivu, kde je více žen než mužů. U nás genderové stereotypy neplatí.”

Jaké osobní předpoklady by měl mít dobrý advokát?

Úplně stejné jako dobrý a poctivý člověk. Měl by jednat fér, upřímně a narovinu. Osobně jsem vždy věřil na podání ruky. Podání ruky by mělo podle mého názoru mít stejně velkou váhu, jako ta nejlépe sepsaná smlouva. Pokud se na něčem domluvíme a plácneme si, musí to platit. Člověk, který tohle dodržuje, je pak vynikajícím partnerem v jakýchkoli mezilidských vztazích, advokacii nevyjímaje.

Zatím váš tým funguje ve složení vy a dvě ženy. Jak se vám spolupracuje?

Skvěle, mohu snad říci něco jiného? Myslím to však vážně. Vždy se mi pracovalo lépe se ženami. Pokud se zamyslím, celou svou profesní dráhu pracuji v kolektivu, kde je více žen než mužů. U nás genderové stereotypy neplatí.

Čeho si na svém týmu ceníte nejvíc?

Myslím, že náš tým je přesvědčen o smyslu naší práce. Věří tomu, co děláme, a věří, že to má smysl. Bez tohoto nevybudujete tým, který kope jeden za druhého a za společnou věc. Bez toho už bychom tu dávno nebyli.

Máte nějaké oblíbené životní heslo či motto?

Bez práce nejsou koláče.

“Pokud se na něčem domluvíme, musí to platit. Člověk, který tohle dodržuje, je pak vynikajícím partnerem v jakýchkoli mezilidských vztazích, advokacii nevyjímaje.”

Máte zájem o naše služby?

Napište nám

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.